U okviru grupe 6, naša reprezentacija igrala je kvalifikacije za odlazak na EP koje se 2004.g. održavalo u Sloveniji. U našoj grupi bile su reprezentacije Ukrajine, Holandije i Estonije. Domaću utakmicu protiv Estonije igrali smo u Gračanici, gdje smo golom našeg Mirze Ćehajića izvukli mršav remi. Prvo mjesto u grupi i odlazak na EP osigurala je reprezentacija Ukrajine. Naša reprezentacija, kao drugoplasirana, igrala je utakmice baraža protiv izabrane vrste Češke i doživjela dva ubjedljiva poraza.

Evo svih rezultata naše reprezentacije iz tih kvalifikacija.

E evo uz kratki video i printanih izvještaja iz Gračanice:

Kvalifikacije za EP Slovenija 2004 u rukometu
Bosna i Hercegovina – Estonija 23:23
BiH nije pobijedila u prvom kolu kvalifikacija za EP reprezentaciju Estonije u jednoj nekvalitetnoj utakmici sa puno gresaka na obje strane, a posebno su se u tome isticali reprezentativci BiH. Na početku utakmice BiH je uspjela povesti sa dva gola razlike, ali su Estonci stalno držali rezultatski priključak, da bi krajem 1. poluvremena izjednačili, a zatim i poveli, te je na kraju tog perioda igre rezultat bio 8:12. Zahvaljujući, isključivo, tehničkim greškama reprezentativaca BiH, koji nisu imali vremena da se uigraju, jer su se Šuman i Martinović (igrači od kojih se najviše očekuje) priključili suigračima tek prije tri dana. U drugom dijelu BiH je krenula agresivnije i već u prvim minutama nastavka smanjila vođstvo, dobrom igrom Maglajlije. Kasnije se probudio i Šuman, te je u 45. minuti rezultat izjednačen 18:18, a u 48 minutu, BiH je imala vođstvo. Činilo se tada, da će reprezentativci BiH, kao i nebrojeno puta do sada, u drugom poluvremenu pružiti svoj maksimum i napraviti osjetniju razliku u rezultatu, no ovaj put nije bilo tako. Estonci su se pokazali kao čvrsta, pokretljiva, ali prije svega, izuzetno uigrana reprezentacija, te je u 54. minuti bilo 20:20. Do kraja se igralo gol za gol, a BiH nije uspjela da iskoristi igrača više u posljednjim minutama, čak što više Estonci su imali vođstvo do pred sam kraj, da bi Ćehajic 15 sekundi prije kraja izjednačio. U redovima reprezentacije BiH istakli su se Tahirović (koji je jos jednom bio izvanredan, potvrdivši da se nalazi u sjajnoj formi) sa 18 odbrana, te Maglajlija i Martinović sa 5 i Šuman sa 4 gola. U reprezentaciji Estonije najefikasniji su bili Lilso i Ratsep sa 5, odnosno 4 gola, te također golman Laup sa 17 odbrana. BiH je ovim rezultatom smanjila šanse za odlazak u baraž, no tek je prošlo 1. kolo i nadati se da će selektor Abas Arslanagić uspjeti doći do toliko željenog drugog mjesta u grupi sa Holandijom i Ukrajinom, pored Estonije.