Utakmica Dukla Prag protiv bosanskog predstavnika RK Gračanica održana je u izvrsnoj atmosferi za koju se pored pristalica Dukle pobrinulo nekoliko desetina navijača iz Bosne.
Gračanica je pokazala svoju kvalitetu, ali Dukla je slavila sa 26:21 i na revanš će nositi 5 golova prednosti.
Obje momčadi oprezno su ušle u igru, povela je Dukla i u 5.minuti vodi 2:0.
To je bilo tako, zahvaljujući dvjema izvrsnim intervencijama vratara Petržaly, od čega i jedan odbranjen sedmerac.
Gračanica je svoj prvi gol čekala do 8.minuta kada je pogodio Mehmedović.
Nakon toga uslijedili je dosta tehničkih grešaka obiju ekipa, tako da nije bilo puno golova.
Dukla je sve do 22. minute uspjevala zadržati prednost jednog ili dva gola. Tada je protivnik uspio poravnati na 7:7 a u sljedećem napadu imati priliku za prelazak u vođstvo.
To nije dozvolio golman Tomas Petržala, koji je pomogao da Dukla preživi teške trenutke i da novi vjetar svojim igračima.
Na kraju prve polovice Dukla igra dobro u obrani, a golovima Klima, Reichl, Zelenka i Krušberského odvaja se na 11: 7.
Na poluvremenu na teren je bačeno 200 plišanih igračaka kao potpora programu liječenja djece sa posebnim potrebama u Thomayer bolnici.
Nakon toga, obje momčadi ponovno kreću u borbu.
Uspješan završetak prvog dijela za Duklu slijedi i na početku drugog poluvremena, kada golovima Pätzel i Zelenka Dukla odlazi na 13-7. Međutim, Gračanica se uspjela vratiti u igru ​​nekoliko minuta kasnije, kada zbog prigovora na dvije minute biva isključen Svitak, a odmah zatim po njegovom povratku zbog grubog starta i Šustka.
U 40.minuti bilo je 14-12, a trenutak kasnije moglo je biti i gore.
No, ponovo se ističe golman Petržala, a golovima Klima, Zelenka i Reichl ponovo se vraća mir u kući pa u 47.minuti Dukla vodi 18:14.
U ostatku utakmice Dukla postepeno povećava svoje vođstvo.
Manje od tri minute prije kraja Dukla je vodila sa sedam golova razlike, ali do kraja nije uspjela tu prednost održati.
Konačan rezultat na semaforu je glasio 26:21.
Dukla nosi 5 golova prednosti na revanš i nada se prolasku među 16 najboljih gdje bi ih u 1/8 finala mogao čekati islandski Reykajavík Valur ili norvešku Halden Topphandball, koji su se već plasirali u 1/8 finala.
Najbolji strijelci:
Klima 8, Zelenka 6 Reichl 4;
Živanov 6, Tufekčić i Tomić po 4 Sudac: Andres Rosendo i Sergio Rodriguez Estevez.
Sedam metara bacanja: 4(4); 3(2).
Isključenja: 8 min.; 6 min.
Trener HC Dukla Praha Daniel Čurda: „Danas smo pokazali veliku predanost i dobru odbranu, primivši 21 gol.
Žao mi je zbog nekih grešaka koje smo radili u napadu kada smo već prolazili protivnika.
Npr. posljednji napad, koji je bio 7 na 6, imali smo samog na poziciji Matthew Klima, ali smo ga prokockali. Nakon utakmice u ligi, kad smo uspjeli obraniti, danas smo pokazali veliku predanost. U obrani smo se borili protivnika i Tomas iza dobro istaknulo mi je priznao samo 21 golova. Ali ja sam malo žao što smo u napadu napravili neke pogreške kad smo već prošli protivnika.
Npr. posljednji napad kada smo igrali 7 na 6, imali smo samog Klimu na poziciji, ali smo taj napad prokockali i to je šteta. Pet golova je na ivici potrebnog zbog Gračanice gdje će biti vrlo turbulentno okruženje, a protivnik se svakako pokazao da je dobar. “