Sezona 1973/74

U odnosu na završeni proljetni dio sezone 1972/73 u zvaničnim zapisnicima sa utakmica jesenjeg dijela sezone 1973/74 pojavljuju se dva nova imena, Ranko Ščekić (Dusi) i Enes Đulić (Džezvica).
U sastavu više nema Ekrema Ćurića-Kiće, a tu su ponovo Halid Žunić, Ramo Kujundžić i Nesib Junuzović.
Kujundžić i Junuzović, nastupaće samo u jesenjem dijelu prvenstva 1973/74.
U proljetnom dijelu prvenstva 1973/74 u zapisnicima je povratnik Asim Čekić, te nova imena Mustafa Halilović i Dragan Pavlović. Sa druge strane u sastavu više nema Velida Halilbegovića, Nesiba Junuzovića, Rame Kujundžića i Hajrudina Helića koji je dao ogroman doprinos našem klubu za koga je nastupao niz godina. Ranko Ščekić je odigrao par prijateljskih utakmica između dva dijela, ali ni on nije bio u sastavu na utakmicama proljetnog dijela prvenstva 1973/74.
U tabeli ispod predstavljamo sve igrače RK”Bratstvo” Gračanica koji su se nalazili u zvaničnim zapisnicima prvenstvenih i KUP utakmica u sezonama 1973/74 i 1974/75.

U sezoni 1973/74 Republičku ligu BiH sačinjavale su ekipe (12 ekipa):
Velež (Mostar), Dobojinex (Doboj), Partizan (Bosanska Dubica), Unis (Vogošća), Radnički (Goražde), Derventa (Derventa), Sarajevo (Sarajevo), Srednjoškolac (Jajce), Kakanj (Kakanj), Sloboda (Tuzla), Bosnamontaža (Prijedor) i Bratstvo (Gračanica).

Rezultati sa utakmica jesenjeg dijela prvenstva 1973/74 za koje posjedujemo zapisnike sa utakmica:

Datum ParRezultat
02.09.1973.Bratstvo-Velež13:11 (7:5)
16.09.1973.Bratstvo-Dobojinex, Doboj16:19 (7:7)
23.09.1973.Partizan, Bosanska Dubica-Bratstvo12:10 (5:5)
30.09.1973.Bratstvo-Unis, Vogošća20:16 (11:6)
14.10.1973.Bratstvo-Radnički, Goražde11:19 (7:9)
21.10.1973.Bratstvo-Derventa17:21 (10:11)
04.11.1973.Bratstvo-Sarajevo17:15 (9:8)

Fotografija od 14.10.1973.goodine pred utakmicu RK”Bratstvo”-RK”Radnički” Goražde 11:19.
Gornji red: Slobodan Jovanović, Esad Subašić, Ramo Kujundžić, Velid Halilbegović, Vahid Hadžihasanović, Halid Žunić, Vladimir Maršiček; donji red: Mustafa Halilović, Rifat Nihad Žunić, Ekrem Fazlić, Bahrija Mehurić i Hazim Fazlić.

U to vrijeme na poleđini zapisnika svoje impresije o susretu u vidu pismenih komentara davali su predstavnici klubova, sudije, zapisničar i delegat susreta.

Donosimo nekoliko zanimljivih komentara sa pojedinih utakmica:
Bratstvo-Velež; delegat Muamer Nalić:
„Utakmica oštra na momente gruba. Organizacija utakmice do završetka u duhu propozicija, kada je publika ušla u teren. Vršena kontrola suđenja“.
Partizan (BD)-Bratstvo; predstavnik gostiju Ekrem Fazlić:
„Utakmica fer i borbena. Sudijski par sa obostranim greškama. Rezultat naštiman od strane sudija“.
*Interesantno da je na ovoj utakmici Bratstvo vodilo 7:9, ali je domaćin serijom 5:1 preokrenuo rezultat (op.a.).
Bratstvo-Goražde, delegat Milivoje Dunđerović:
„Organizacija utakmice uglavnom dobra. Na utakmici nije bio prisutan ljekar što sam konstatovao u 19.minutu kada je golman ekipe „B“ (Vlajčić op.a.) u nenamjernom sudaru sa igračem ekipe „A“, Halidom Žunićem, slomio ruku.
Tek u drugom poluvremenu ljekar je bio prisutan (Meho Mehurić op.a) Igralište treba premarkirati i fiksirati stative.
Igra prava prvenstvena, povremeno preoštra. Suđenje je bilo dobro i korektno“.
*Inače na ovoj utakmici domaćini nisu iskoristili četiri penala (op.a).
Bratstvo-Sarajevo, sudija Franjo Plavčić:
„Utakmica prilično oštra i teška. Isključeni su igrači zbog grubih prekršaja. Utakmicu sam vodio sam pošto drugi sudac Muharem Fetahagić do početka utakmice nije stigao zbog vojnih obaveza, pa se na terenu pojavio u 11 časova i 10 minuta“.
Bratstvo-Sarajevo, delegat Muamer Nalić:
„Utakmici su prisustvovala sva službena lica, ali su tokom utakmice svoju dužnost jako loše obavili, tako da je drugo poluvrijeme počelo sa zakašnjenjem od 10 minuta da bi se gledaoci odstranili sa terena. Po završetku utakmice i pored mog ranijeg upozorenja pročelniku publika je ušla u teren, ali je intervencijom organa bezbjednosti odstranjena.
U 54.minuti i po završetku utakmice igrač Sarajeva Čengić Goran broj registracije 751 izdata GRO Sarajevo vrijeđao me je ali je na intervenciju vođstva puta gostiju odstranjen. Utakmica je bila jako nervozna i povremeno gruba, tako da je u 24.minutu igrač Bratstva broj 4 (Hadžihasanović, op.a.) namjerno udario igrača Sarajeva br.4 (Čengić) kada je ovaj ležao na terenu, nogom u glavu radi čega ga je sudija isključio na vremensku kaznu. Publika je bila jako bučna tako da su se vrlo slabo čuli zvižduci sudije, vršena kontrola suđenja“.

Sudeći po ovim izvodima iz zapisnika, čini se da je u Gračanici uvijek bilo teško igrati, a da ni organizacija utakmica nije uvijek bila na zavidnom nivou.
U par zapisnika, napomenuto je da su utakmice produžavane zbog odlaska lopte van granica igrališta.

Pred nastavak proljetne sezone 1973/74 naši rukometaši odigrali su nekoliko prijateljskih utakmica, a evo i raspoloživih rezultata sa zapisnicima:

17.03.1974.Bratstvo-Tekstilac, Bosanski Šamac21:15 (9:5)
22.03.1974.Bratstvo-Partizan, Lukavac19:19 (9:8)
02.04.1974.Bratstvo-Partizan, Lukavac32:22 (14:8)
02.05.1974.Bratstvo-Mladost, Banjaluka21:20 (14:8)

*Bratstvo-Lukavac 32:22.
Samo na toj utakmici u ovoj sezoni po prvi puta u zapisniku imamo imena juniora:
Vojo Vuković, Rešad Didić, Hazim Jahić, Muamer Jarović i Besim Duraković, ali ih nema u zapisnicima proljetne sezone 1973/74. Međutim, u narednom periodu neki od pomenutih ostvariće zapažene karijere (op.a.).

Pred nastavak prvenstva u Gračanici smo odigrali KUP utakmicu protiv u to vrijeme super jake Krivaje iz Zavidovića i u toj utakmici smo poraženi.
*Treba reći da je te sezone 1973/74 Krivaja bila viceprvak Jugoslavije osvojivši 39 bodova, tri manje od šampiona banjalučkog Borca.

24.03.1974.Bratstvo-Krivaja, Zavidovići19:27 (9:14)

Nakon KUP utakmice i prijateljskih susreta, nastavljen je proljetni dio prvenstva.
Donosimo raspoložive zapisnike i rezultate:

07.04.1974.Bratstvo-Srednjoškolac, Jajce22:15 (11:6)
21.04.1974.Bratstvo-Partizan, Bosanska Dubica27:14 (10:6)
05.05.1974.Bratstvo-Kakanj21:11 (8:7)
19.05.1974.Derventa-Bratstvo36:15 (18:6)
26.05.1974.Bratstvo-Bosnamontaža, Prijedor28:25 (15:13)
02.06.1974.Sarajevo-Bratstvo30:24 (16:9)
09.06.1974.Bratstvo-Sloboda28:13 (12:7)

U drugu saveznu ligu (zapad) plasirao se Velež (Mostar), ligu su napustili Partizan (Bosanska Dubica) i Bosnamontaža (Prijedor), a novi članovi su postali Konjuh (Živinice), Borac (Travnik) i Borac (Čapljina).

Evo i jedan zapisnik sa meča između seniora i juniora Bratstva odigran 30.05.1974.godine:

Sezona 1974/75

U jesenjem dijelu sezone po prvi puta u zvaničnim zapisnicima pojavljuju se juniori Vojo Vuković i Hazim Jahić, te povratnik u ekipu Enes Subašić. U odnosu na proljetni dio sezone 1973/74 u sastavu ekipe nema Bahrije Mehurića.

Republičku ligu u sezoni 1974/75 sačinjavale su slijedeće ekipe (12 ekipa):
Sloga (Doboj), Unis (Vogošća), Radnički (Goražde), Derventa (Derventa), Sarajevo (Sarajevo), Srednjoškolac (Jajce), Kakanj (Kakanj), Sloboda (Tuzla), Konjuh (Živinice), Borac (Travnik), Borac (Čapljina) i Bratstvo (Gračanica).
Rukometni klubovi Srednjoškolac iz Jajca i Dobojinex iz Doboja, od ove sezone promjenili su imena u RK“Jajce“ i RK“Sloga“, Doboj.

U avgustu 1974.godine počinju prve prijateljske utakmice. Protivnici su bile ekipe Mladosti iz Banjaluke i Premium iz Bosanskog Broda, koje su u to vrijeme bile članice Druge savezne lige, grupa Zapad.
Evo i svih raspoloživih rezultata:

11.08.1974.Bratstvo-Mladost, Banjaluka25:24 (13:8)
16.08.1974.Premium, Bosanski Brod-Bratstvo28:26 (11:12)
18.08.1974.Bratstvo- Premium, Bosanski Brod24:28 (12:14)
23.08.1974.Sloboda-Bratstvo11:20 (8:10)

Nakon toga, počeli su prvenstveni okršaji za sezonu 1974/75, evo raspoloživih rezultata i zapisnika:

08.09.1974.Bratstvo-Konjuh, Živinice22:18 (14:9)
22.09.1974.Bratstvo-Jajce18:17 (8:9)
13.10.1974.Bratstvo-Kakanj28:13 (14:6)
27.10.1974.Bratstvo-Sloga, Doboj18:15 (13:6)
10.11.1974.Bratstvo-Radnički, Goražde17:21 (7:8)

Interesantni detalji iz zapisnika:
Bratstvo-Kakanj.
Utakmica odigrana po velikoj kiši. Predstavnik gostiju kritikovao suđenje, sudije u komentaru napisali da su gosti došli sa 8 igrača i sami kumovali porazu.
Bratstvo-Sloga (Doboj).
Službeni predstavnik domaćina Emir Tihić u svom komentaru prigovorio na delegiranje delegata Daniš Zahirovića iz Doboja (budući da je i protivnik bio iz Doboja).
Bratstvo-Goražde, Antun Jurjević službeni predstavnik Goražda:
„Pohvala domaćinu zbog fer gesta, uručenje poklona vrataru Vlajčiću koji se vratio na sportski teren poslije preloma ruke na utakmici u Gračanici prošle godine“.
Da nije baš sve bilo sportski, ukazuje delegat Daniš Zahirović:
„Organizacija utakmice dobra izuzev što je u kratkom prekidu drugog poluvremena bačeno nekoliko kamenica u igralište. U drugom poluvremenu došlo je do koškanja, kojom prilikom je trajao prekid oko 5 minuta. Slijedi iscrpan izvještaj sa utakmice“.

U proljetnom dijelu, ekipa nakon 3,5 sezone ostaje bez Vladimira Maršičeka i Vahida Hadžihasanovića, ali se nakon 2,5 sezone vraća Miodrag Mili Hadžistević.
Nakon još jedne sezone pauze u sastavu je ponovo Ramo Kujundžić, a u proljeće 1975.godine svoje prve nastupe bilježe Rešad Didić i Vahid Salihefendić.

U okviru priprema pred početak proljetnog dijela prvenstva 1974/75 odigrali smo dva susreta.
Prvi protiv oslabljenog Premiuma i drugi protiv Dervente, a evo i rezultata:

02.03.1975.Premium, Bosanski Brod-Bratstvo19:27 (15:14)
23.03.1975.Bratstvo-Derventa19:19 (8:8)

U ovoj sezoni 1974/75 naš klub imao je vrlo zapažen nastup u KUP-u BiH, gdje je nakon pobjeda nad Premiumom i Slobodom, poražen od Krivaje, evo i rezultata:

09.04.1975.Bratstvo-Premium, Bosanski Brod31:30 (14:15)
23.04.1975.Bratstvo-Derventa26:25 (10:10)
21.05.1975.Bratstvo-Krivaja34:36 (14:21)

*U sezoni 1974/75 RK”Krivaja” Zavidovići u Prvoj saveznoj ligi Jugoslavije osvojila je 6.mjesto.
Donosimo nekoliko fotografija sa ovog KUP meča uz jednu važnu napomenu.
Pojedini hroničari ove fotografije datumiraju i predstavljaju kao KUP utakmice koje smo igrali protiv Krivaje 24.03.1974.g. međutim radi se o KUP susretu od 21.05.1975.g. sa istim protivnikom.

Na ovim fotografijama u redovima Krivaje nema igrača Đorđa Lavrnića, Esada Kurtagića i trenera Antona Bašića.
Takođe jasno se vide naši igrači Ramo Kujundžić i Rešad Didić koji se nalaze u zapisniku iz 1975.godine, a nema ih u zapisniku utakmice iz 1974.godine.

Donosimo raspoložive rezultate i prateće zapisnike proljetnog dijela prvenstva 1974/75:

30.03.1975.Bratstvo-Sarajevo31:29 (18:14)
06.04.1975.Konjuh-Bratstvo21:23 (11:11)
13.04.1975.Bratstvo-Borac, Travnik34:25 (16:13)
27.04.1975.Bratstvo-Derventa23:18 (11:5)
04.05.1975.Bratstvo-Sloboda, Tuzla24:21 (15:7)
11.05.1975.Kakanj-Bratstvo31:31 (13:12)
18.05.1975.Bratstvo-UNIS, Vogošća34:22 (13:10)
 25.05.1975.Sloga, Doboj-Bratstvo34:30 (14:15)
01.06.1975.Bratstvo-Borac, Čapljina32:32 (14:14)
08.06.1975.Radnički, Goražde-Bratstvo43:30 (18:15)

Fotografije sa utakmice RK”Bratstvo”-RK”Travnik” 34:25, odigrana 13.04.1975.godine.

Fotografije sa utakmice RK”Bratstvo”-RK”Derventa” 23:18, odigrane 27.04.1975.godine.

Zanimljivosti iz zapisnika, proljetni dio sezone 1974/75:
Konjuh- Bratstvo.
Evidentiran ulazak publike u teren bez posljedica. Igrač domaćih Irfan Hasić dobio prijavu od sudije Burhana Gemića zbog fizičkog napada, vrijeđanja i psovanja. Igrač gostiju Enes Subašić diskvalifikovan zbog namjernog ulaska u igru u momentu kada nije imao pravo.
Kakanj- Bratstvo.
Službeni predstavnik gostiju Emir Tihić izrazio nezadovoljstvom delegiranjem i suđenjem sudijskog para iz Travnika. Izjednačujući gol domaćina postignut nakon isteka regularnog vremena.
Delegat Miodrag Oljača iz Sarajeva takođe konstatovao da je kakanj postigao izjednačujući gol nakon isteka vremena.
Sloga, Doboj-Bratstvo.
Igrač Bratstva br.7 (Ramo Kujundžić op.a.) u 58.minuti pokušao se fizički obračunati sa sudijom Perom Udiljkom, ali su ga predstavnici kluba i saigrači spriječili.
Bratstvo-Borac (Č).
Izuzetno kontroverzna utakmica, što dokazuje i zapisnik sa utakmice, koji donosimo u cjelosti.

Naime, ova utakmica imala je veliku važnost jer je RK”Derventa” za osvajanje 2.mjesta i plasman u viši rang trebala bodove u Čapljini, a Čapljinu je upravo bod iz Gračanice ostavljao u ligi. Ova utakmica imala je i svoj nastavak.
Glavni akter priče postao je sudija Radojica Nešić iz Dervente, zatim delegat Tihomir Velešević, te kapiten naše ekipe Halid Žunić i predsjednik kluba Nesib Džaferović.
U prilogu izjave predstavnika RK”Bratstvo”, Takmičarskoj komisiji povodom ove utakmice:

Na kraju prvenstva prva dva mjesta osvojili su Radnički iz Goražda i Derventa.
Budući da je od sezone 1975/76 dotadašnja Druga savezna liga Zapad, podjeljena na dvije Druge savezne lige Sjever (Slovenija i Hrvatska) i Zapad (BiH i južna Hrvatska) obije ekipe su se plasirale u viši rang.

Juniori:

1975.godine bilježimo i prve zvanične nastupe naše juniorske ekipe.
Igrači koji su nastupali za junirsku ekipu RK“Bratstvo“ u sezoni 1974/75 bili su:
Hazim Jahić, Nermin Latifović, Ranko Ščekić, Muamer Jarović, Esad Subašić, Dragan Pavlović, Rešad Didić, Vojo Vuković, Zikrija Morankić, Besim Duraković, Vahid Salihefendić i Fahrudin Osmanbegović.
Oni su u januaru 1975.godine učestvovali na Juniorskom prvenstvu BiH u Sarajevu gdje su odirali 3 utakmice.
Zatim bilježimo jednu prijateljsku utakmicu protiv vršnjaka iz Dervente koja je igrana kao predigra seniorima.
Na kraju prilažemo zapisnike sa četiri meča Omladinskog prvenstvo BiH održanog u junu mjesecu u Jajcu.

Evo svih raspoloživih rezultata i zapisnika naše juniorske ekipe:

18.01.1975.Bratstvo-Rudar, Gornji Vakuf (u Sarajevu)12:9 (5:4)
18.01.1975.Vitex, Visoko-Bratstvo (u Sarajevu)9:14 (3:7)
19.01.1975.Bratstvo-Radnički, Goražde (u Sarajevu)8:14 (3:7)
23.03.1975.Bratstvo-Derventa (predigra seniorima)13:19 (5:9)
28.06.1975.Bratstvo-Dobojinex, Doboj (u Jajcu)31:19 (12:4)
28.06.1975.Velež-Bratstvo (u Jajcu)15:10 (nepoznato)
28.06.1975.Bratstvo-Krivaja (u Jajcu)10:14 (4:6)
 29.06.1975.Bratstvo-UNIS, Vogošća (u Jajcu)17:22 (6:10)

*Nevjerovatan podatak vezan je za ime Esada Subačića koji je na utakmici protiv Rudara iz Gornjeg Vakufa postigao 11 golova za naš tim. Ostatak ekipe je postigao 1 gol (Ščekić).